Sprawdź czy nadajesz się do swojego zawodu! - poradnia-psychped.pl

Sprawdź czy nadajesz się do swojego zawodu!

Predyspozycje zawodowe powinny być sprawdzane już na etapie szkoły średniej, kiedy to właśnie młodzi ludzie decydują się na branżę, którą zajmą się w przyszłości. Nie tylko testy sprawdzające, czy mamy umysł ścisły, czy też humanistyczny, ale przede wszystkim testy, które pozwolą ocenić, czy nasza psychika jest na tyle wytrzymała, aby sprostać niektórym zawodom.


W jakich zawodach wymagana jest tzw "silna psychika"?Co właściwie oznacza powiedzenie, że ktoś ma "silną psychikę" i czy w ogóle można mówić o czymś takim? Zazwyczaj ludzie posiadający tę cechę, przejmują się wszelkimi sprawami życia codziennego nieco mniej niż pozostali. Dzięki temu sprawiają wrażenie odprężonych i niezestresowanych, nawet po ciężkim dniu pracy.

W jakich więc zawodach przydałyby się szkolenia psychologiczne i testy, które sprawdzałyby takie zdolności?

Wydaje się, że wszelkie zawody wymagającego kontaktu z człowiekiem wymagają silnej psychiki i zdystansowania do wykonywanego zawodu. W szczególności zawody związane a ochroną zdrowia jak lekarz, pielgniarka czy też ratownik medyczny. Wszystkie te osoby każdego dnia pracują pod ogromną presją, zarówno czasu, jak i sytuacji, zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego. Dlatego też szkolenia psychologiczne dla tych osób, powinny być standardem i każdy powinien mieć okazję się sprawdzić, zanim zdecyduje się na wykonywanie tych zawodów.


Nie każdy da radę


Nie ma co ukrywać, nie wszyscy nadają się do tego typu pracy. Niektórzy są najzwyczajniej w świecie zbyt wrażliwi, aby na co dzień spotykać się z cierpieniem, a nawet ze śmiercią pacjentów. Niektórzy widzą zawody medyczne przez różowe okulary, jako szlachetne i potrzebne społeczeństwu. Inni też przy ich wyborze kierują się dobrymi zarobkami, które jednak często okazują się rozczarowaniem.

Dlatego lepiej przejść wszelkie szkolenia psychologiczne i testy, zanim na stałe zdecydujemy się związać z danym zawodem, który  wymaga znacznej odporności psychicznej. W końcu każdy powinien robić to, co lubi i do czego się nadaje.

Słowa kluczowe:szkolenia psychologiczne,