Rękawice weterynaryjne - poradnia-psychped.pl

Rękawice weterynaryjne

Rękawice to niezbędny element wyposażenia każdej praktyki weterynaryjnej. Lekarze wykorzystują je do różnych celów i w zależności od ich przeznaczenia można wyróżnić kilka rodzajów rękawic weterynaryjnych.


Rękawice do podstawowych badań diagnostycznych i zabiegów chirurgicznych


Najprostszy model rękawic weterynaryjnych to używane także w medycynie ludzkiej rękawice jednorazowe: winylowe, lateksowe bądź nitrylowe. Te pierwsze są najmniej trwałe, zatem stosowane mogą być jedynie do mało inwazyjnych zabiegów. Z kolei modele z lateksu i nitrylu cechuje wysoka elastyczność i wytrzymałość. Dla użytkowników uczulonych na lateks rękawice z nitrylu będą lepszym wyborem. Zabezpieczają one lekarza weterynarii przed kontaktem z chorobotwórczymi patogenami obecnymi w ślinie, krwi, wymiocinach czy moczu zwierzęcia. Przydadzą się więc podczas badań diagnostycznych i pobierania do analizy biochemicznej płynów ustrojowych.


Jednorazowe rękawice weterynaryjne mogą występować w wersji sterylnej. Używa się ich głównie podczas zabiegów chirurgicznych. Jałowa powierzchnia stanowi gwarancję, że przeniesione na dłoniach weterynarza groźne bakterie nie zanieczyszczą pola operacyjnego, a i lekarz nie zarazi się od swojego pacjenta żadną chorobą.


Rękawice weterynaryjne - z myślą o diagnostyce zwierząt agresywnych i hodowlanych


W medycynie weterynaryjnej używane są również rękawice specjalnie przeznaczone do kontaktu ze zwierzętami. Mogą to być wzmocnione ochronne rękawice weterynaryjne, które zagwarantują lekarzowi bezpieczeństwo w kontakcie z agresywnym zwierzęciem. Zabezpieczą ręce medyka przed pogryzieniem lub podrapaniem w czasie badania lekarskiego.


Na rynku dostępne są również wykonane z polietylenu rękawice weterynaryjne do diagnostyk dużych zwierząt gospodarskich. Sięgają one zazwyczaj aż do ramion i są transparentne. Weterynarz używa ich do badań per rectum bądź waginalnych. Są one także niezbędnym elementem wyposażenia lekarza przeprowadzającego inseminację czy odbierającego poród. Ich przezroczysta powierzchnia sprawia, że medyk ma możliwość ocenić barwę pozostawionych na ich powierzchni płynów ustrojowych zwierzęcia i na tej podstawie postawić diagnozę


Słowa kluczowe:rękawice weterynaryjne,