Co warto wiedzieć o psychoterapii? - poradnia-psychped.pl

Co warto wiedzieć o psychoterapii?

Każdy chce być szczęśliwy, ale nierzadko problemy życia codziennego sprawiają, że nie czerpiemy radości z życia. Czasami, gdy problemów jest dużo lub są one bardzo poważne, możemy mieć trudność w samodzielnym odzyskaniu psychicznej równowagi. Wówczas warto byłoby skorzystać ze specjalistycznej pomocy oferowanej przez gabinety psychoterapeutyczne. 


Czym jest psychoterapia?


Dla wielu osób termin "psychoterapia" brzmi dość enigmatycznie. Psychoterapia oparta jest na systematycznym kontakcie terapeuty z pacjentem. Podczas procesu terapeutycznego wykorzystuje się różne techniki mające na celu poprawę stanu psychicznego pacjenta. Podczas trwania terapii pacjent ma szansę poznać swoje podświadome emocje i uczucia. Może również poszukiwać ich źródła po to, aby rozwiązać nurtujące go problemy. Do najpopularniejszych nurtów psychoterapeutycznych zaliczyć można: nurt psychodynamiczny, nurt poznawczo-behawioralny, a także nurt Gestalt. Dużym zainteresowaniem cieszy się również psychoterapia systemowa. Zanim zdecydujemy się na terapię w określonym nurcie warto dowiedzieć się czegoś o nim. Dobrze jest również wiedzieć, że istnieją psychoterapie długoterminowe oraz krótkoterminowe. Jeżeli borykamy się z trudnościami o charakterze przemijającym, wystarczająca może okazać się krótkoterminowa terapia. Jeśli jednak nasze problemy są bardziej złożone, warto zainteresować się psychoterapią trwającą kilka miesięcy czy nawet kilka lat. 


Gdzie szukać psychoterapeutów?


Nie od dziś wiadomo, że największy wybór doświadczonych i wykwalifikowanych psychoterapeutów mamy w dużych i prężnie rozwijających się miastach. Jeżeli zamieszkujemy województwo śląskie, rozwiązaniem może być dla nas psychoterapia Gliwice. Bardzo ważne jest to, abyśmy czuli się dobrze w gabinecie psychoterapeutycznym. Pierwsze dwa lub trzy spotkania mają charakter konsultacyjny. To czas na ustalenie kontraktu psychoterapeutycznego, ale również na zapoznanie się z terapeutą. Dowiemy się jakie posiada on kwalifikacje. Czasami może się okazać, że mimo wysokich kwalifikacji terapeuty, nie będziemy czuli się dobrze w kontakcie z nim. Nie powinniśmy się jednak zrażać, bo prędzej czy później uda nam się odszukać osobę, którą obdarzymy zaufaniem. 

Słowa kluczowe:psychoterapia gliwice,